Milyen szankciók? – rekordmennyiségű orosz földgázt vásárolt az EU 2023-ban

2025. január 09. 15:38

A szakértő rámutatott, Oroszország az Egyesült Államok után Európa második legnagyobb LNG-szállítójává lépett elő, megelőzve Katart.

2025. január 09. 15:38

A szankciós törekvések ellenére rekordmennyiségű cseppfolyósított földgázt (LNG) vásárolt Oroszországtól az Európai Unió 2023-ban – írja a Guardian a Rystad Energy elemzésére hivatkozva, amely szerint 2023-ban 17,8 millió tonna orosz LNG érkezett Európába, ami több mint 2 millió tonnával haladja meg az előző évi mennyiséget.

A norvég székhellyel rendelkező független energiakutató vállalat gázipari elemzője, Jan-Eric Fähnrich szerint 

az LNG-áramlás nem csak növekszik, hanem jelenleg rekordszintű”.

A szakértő hozzátette, az adatok szerint Oroszország az Egyesült Államok után Európa második legnagyobb LNG-szállítójává lépett elő, megelőzve Katart. Fähnrich közlése szerint 2023-ban Európa 49,5 milliárd köbméter orosz gázt importált csővezetéken keresztül, míg további 24,2 milliárd köbmétert LNG formájában, hajókon szállítva. Hozzátette, hogy az LNG egy részét más országoknak továbbították. A szakértő kiemelte, szerinte az orosz LNG-behozatal közelmúltbeli növekedését az okozhatta, hogy a szankciók bevezetése előtt igyekeztek nagyobb mennyiséget szállítani.

Az EU célja, hogy 2027-re teljesen leállítsa az orosz fosszilis tüzelőanyagok importját. Júniusban a tagállamok megállapodtak abban, hogy 2025 márciusától megtiltják a nem uniós országokba irányuló orosz LNG „átrakodását”.

 

Ezt is ajánljuk a témában

A lap által megszólaltatott energiával és levegőszennyezéssel foglalkozó agytörszt, a Centre for Research on Energy and Clean Air (Crea) adatai szerint az orosz LNG-behozatal értéke 2023-ban 7,32 milliárd eurót tett ki, ami 14%-os mennyiségi növekedést jelent az előző évhez képest. Vaibhav Raghunandan, a Crea Oroszország-elemzője így magyarázta a helyzetet: „Az emelkedés oka meglehetősen egyszerű. Az orosz LNG-t az alternatív beszállítókhoz képest kedvezményesen kínálják. Mivel nincsenek szankciók az árura, a vállalatok saját érdekeik szerint járnak el, és egyre nagyobb mennyiségű gázt vásárolnak a legolcsóbb beszállítótól.”

Nyitókép: illusztráció / STEFAN SAUER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

 

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
templar62
2025. január 09. 18:24
Orwell , werfel , Bradbury , SCIFI , 10 - 15 évre eloszva . Na ugye . Minden a tervek szerint .
hernadvolgyi-2_sucks_cocks
2025. január 09. 18:21
A szankciók, amelyeket a magyar kormány is megszavazott.
lemez
2025. január 09. 18:18
A cseh és a német sör volt a legtöbb eladott termék a visky mellett amit s szomszédból kapott Oroszország.
Averti
2025. január 09. 18:11
Putyin köszöni szépen az EU-nak a 3.5%-os GDP növekedést 2024-ben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!